واسکازین
روغن گیربکس

یکی از روغن هایی که در خودرو مصرف میشود روغن گیربکس یا اصطلاحا واسکازین نام دارد.این روغن را در دیفرانسیل خودرو استفاده میکنند.واسکازین دارای مواد افزودنی مخصوصی است که از چرخ دنده ها در برابر فشار های بیش از حد جلوگیری میکند.

اصولا وظیفه روغن ها کاهش اصطحلاک بین قطعات میباشد.روغن گیربکس در اثر ورود ذرات گرد و غبار از منافذی که روغن از آنها به بیرون نشت میکند و همچنین کارکرد طولانی مدت روغن باعث از بین رفتن و کاهش کارایی گیربکس میشود.

نقش روغن گیربکس همانند روغن های کاربردی دیگر مورد استفاده در خودرو مهم و ضروری است.

 

وظایف روغن گیربکس(واسکازین) چیست:

۱٫روان کار کردن گیربکس و کاهش اصطحلاک.       ۲٫افزایش عمر مفید قطعات.         ۳٫کاهش دما و خنک کنندگی گیربکس              ۴٫کاهش سر و صدا

تفاوت روغن دنده و روغن گیربکس:

ساده ترین نوع توضیح در این مورد این است که روغن دنده مخصوص ماشین های دستی یا به اصطلاح مانوئل و روغن گیربکس مخصوص ماشین های اتومات میباشد.

گیربکس اتومات و دستی هر دو به نحوی عملکرد یکسانی دارند اما موردی که باعث اختلاف این دو میشود نوع فرآیند انتقال قدرت از موتور ماشین به پلوس ها میباشد.

 

زمان تعویض روغن گیربکس:

بستگی به نوع خودرو و نوع روغن گیربکس زمان تعویض روغن گیربکس متفاوت خواهد بود لذا پیشنهاد ما برای تعویض روغن گیربکس سالیانه یا هر ۲۰۰۰۰ کارکرد میباشد.

در صورت تعویض به موقع روغن گیربکس صدمات جدی و بسیار هزینه باری را متحمل خواهید شد.